Národní muzeum pivovarnictví
v Kostelci nad Černými lesy

V Černokosteleckém pivovaru z roku 1842 rozvíjíme na ploše 4 000 m² Národní muzeum pivovarnictví. Představujeme zde pivovarnické technologie průmyslové revoluce českých zemí Rakouska-Uherska a také největší zachovanou funkční varnu na přímý otop dřevem na světě.


Muzeum v Kostelci nad Černými lesy se nachází v ojedinělých autentických prostorách areálu historického pivovaru, sladovny a sladového žentouru, kde se dochovala plně funkční historická technologie z 30. let 20. století a dvě starší fáze budování celého areálu. Jednak původní pozdně barokní dispozice z roku 1841 a dále modernizace a přestavba pivovaru na parní pohyb ze samého konce 19. století. Ve 20. a 30. letech 20. století pak po převzetí pivovaru akciovou společností místních hostinských došlo k instalaci ve své době nadčasových pivovarských technologických celků, které se z velké části dochovaly a slouží dodnes.

Jedinečná sestava technologických zařízení v původních prostorách sladovny a pivovaru představuje zcela unikátní pohled na architekturu industriálních staveb, historickou funkční pivovarskou technologii i samotnou historii pivovarnictví v českých zemích od výstavby prvních historických pivovarů po současnost. Expozice je v rámci České republiky zcela jedinečná, a obsahuje technologické sestavy ojedinělé dokonce v celosvětovém měřítku, jako například největší varna na přímý otop dřevem na světě, jediný funkční sprchový aparát v České republice, plně funkční ocelové chladicí štoky, největší a u nás jediný dochovaný žentourový mlýn, vzácná bednářská dílna, jediný elevátor na led v ČR a další. Součástí pivovarského muzea je také rozsáhlá databáze cca 4 000 historických pivovarů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.