Představujeme projekt
Národního muzea pivovarnictví
REVITALIZACE HISTORICKÉHO LIECHTENSTEINSKÉHO PIVOVARU.
OBNOVA PŮVODNÍ TECHNOLOGIE A ZPŘÍSTUPNĚNÍ UNIKÁTNÍHO MUZEA PIVOVARNICTVÍ A ARCHIVU V KOSTELCI NAD ČERNÝMI LESY
Iniciativa: Historické způsoby sušení sladu v Česku a Norsku v celoevropském kontextu
PROJEKT JE FINANCOVÁN Z FONDŮ EHP 2014-2021
VEŘEJNÉ ZAKÁZKY: Vytvoření interaktivních prohlídkových okruhů živého Národního muzea pivovarnictví
Realizátor projektu: Národní muzeum pivovarnictví o.p.s.
Číslo projektu: KU-CH1-128
Partneři projektu z ČR: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, Výzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT
Partneři projektu z donorských státu: KVEIKTRAINING.COM (Norské království) a The Herring Era Museum (Island)
Realizace: 15.4.2021 – 30.4.2024
Výše grantu: 37 411 683 Kč (1 455 707 EUR)
Celkové způsobilé výdaje: 41 603 537,00 (1 618 814 EUR)
Místo realizace projektu: Středočeský kraj – Kostelec nad Černými lesy
Realizátor iniciativy: Národní muzeum pivovarnictví o.p.s.
Iniciativa č. BC5-018
Partner iniciativy z donorských státu: KVEIKTRAINING.COM (Norské království)
Výdaje jsou způsobilé od 2.10.2024 do 15.2.2025
Výše celkových předpokládaných výdajů na realizaci iniciativy: 340 000 Kč
Místo realizace iniciativy: Středočeský kraj – Kostelec nad Černými lesy
PROJEKT
Cílem projektu je revitalizace pivovaru, která spočívá v obnově havarijních úseků areálu pivovaru a v kompletní obnově původní technologie pivovaru, která bude následně umístěna do trvalých expozic. Značnou část expozice uvedeme do provozuschopného stavu pro vytvoření unikátního živého muzea.
Objekty pivovaru určené k revitalizaci jsou zásadně staticky narušené, masivně do nich zatéká a dochází k nevratným škodám, interiéry těchto budov jsou také zdevastované. Rovněž vybrané technické movité památky jsou poškozené a dochází u nich k degradaci vyžadující okamžité kompletní ošetření a restaurátorský zásah.
Navržený projekt obsahuje vedle stavebních a restaurátorských aktivit také zpřístupnění muzea pivovarnictví veřejnosti a pořádání kulturních aktivit změřených na komunitní setkávání. Nikde v České republice neexistuje obdobné muzeum, nebo tak jedinečná kulturní památka, která by oblast pivovarnictví mapovala v celé jeho šíři. Takřka 4000 m2 výstavních ploch tvoří logický okruh od vstupních surovin po výsledný produkt, zahrnující mimo uvedené technologické procesy také architekturu a místopis. Několik okruhů bude tvořeno zčásti muzeálními exponáty a zčásti funkční 2 pivovarskou technologií z 30.let 20. století.
Hlavní cílovou skupinu projektu tvoří veřejnost (návštěvníci muzea a kulturních programů) a studenti různého věku, včetně odborné veřejnosti.
INICIATIVA
Iniciativa navazuje na realizovaný projekt „REVITALIZACE HISTORICKÉHO LIECHTENSTEINSKÉHO PIVOVARU, OBNOVA PŮVODNÍ TECHNOLOGIE A ZPŘÍSTUPNĚNÍ UNIKÁTNÍHO MUZEA PIVOVARNICTVÍ A ARCHIVU V KOSTELCI NA ČERNÝMI LESY“ a dále rozvíjí spolupráci s norským partnerem. Tématem spolupráce je historický způsob sušení sladu v obou zemích včetně zasazení do Evropského kontextu.
V rámci přípravy historického valachu a pražírny bude zpracována „Stavebně-technologická studie o historických způsobech sušení sladu v českých zemích s porovnáním s Norskem a zbytkem Evropy“. Součástí studie bude i analýza sladů vyrobených historickou technologií v Norsku a analýza kvality a zdravotní nezávadnosti těchto sladů. Unikátní studie historického způsobu sladování v Čechách a v Norsku bude sloužit studentům a vědecké pivovarnické komunitě obou zemí v zájmu zachování a péče o kulturní dědictví. Bude použita při budování valachu a pražírny v NMP, při rekvalifikačním studiu vedeném NMP, vzdělávacích a popularizačních akcích. Výsledky studie budou publikovány v odborném mezinárodním impaktovaném periodiku.
Iniciativa reaguje na neexistenci systematického zmapování historie norských sladoven, jejich umístění a způsobech sladování. Jedná se o evropský unikát středověkého způsobu sladování, který je v Norsku zachován a v českých zemích dosud nezmapován. Středověké sladovny v některých historických budovách nejsou ani identifikovány.
Webové stránky ZP, NKM www.fondyehp.cz/www.norskefondy.cz
Oficiální stránky Fondů EHP a Norska www.eeagrants.org
Revitalization of the Liechtenstein brewery, restoration of original technology and opening of a unique brewery museum and archive in Kostelec nad Černými lesy
The project “Revitalization of the Liechtenstein brewery, restoration of original technology and opening of a unique brewery museum and archive in Kostelec nad Černými lesy” was officially launched on April 15, 2021. The project financed by the EEA Funds 2014 - 2021 will be completed by April 2024.
The recipient of the grant is the National Museum of Brewing, the project partners are the Czech Technical University in Prague, Faculty of Architecture - the Research Centre for Industrial Heritage FA CTU Prague for the Czech Republic, the Kveiktraining.com for the Kingdom of Norway and the Herring Era Museum for Iceland http://www.sild.is/en.
The above-mentioned partners have entered the project on the basis of long-term experience in the fields of museology, brewing, operation of technical monuments and the study of malting and brewing.