Komentované prohlídky
Národního muzea pivovarnictví

Obnova pivovaru a budování muzea je běh na dlouhou trať.
V sezóně 2024 jsme pro vás nachystali

4 000 m²
výstavní expozice

34
technologických celků

4 000
zmapovaných pivovarů

450 000
zdigitalizovaných fotografií


Informace k prohlídce

ČASY PROHLÍDEK
květen až září - sobota 11:00 a 13:00, neděle 13:00
červenec a srpen navíc pátek 16:00

KDE PROHLÍDKA ZAČÍNÁ
Návštěvnické centrum Černokosteleckého pivovaru

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ
dospělí 220,- kč s ochutnávkou piva
děti 150,- kč
možnost individuálních a skupinových nabídek

DÉLKA PROHLÍDKY
90 minut

JAZYK PROHLÍDKY
čeština | elektronický průvodce také v angličtině

PRO VÍCE INFORMACÍ
+420 606 409 102 | prohlidky@cernokosteleckypivovar.cz


Co uvidíte na prohlídce

OCHUTNÁVKA PIVA
součástí prohlídky

INTERAKTIVNÍ OBSAH
pro váš chytrý mobil

SNADNÉ PARKOVÁNÍ
v areálu pivovaru

NUTNOST PEVNÉ OBUVI
schody, kluzké plochy

BEZ ZVÍŘÁTEK
mazlíčky nechte doma

TEPLÉ OBLEČENÍ
mimo letní sezónu

DÁRKOVÉ PŘEDMĚTY
v návštěvnickém centru

DARUJTE NÁVŠTĚVU
formou poukazu

NAŠE PIVO
z minipivovaru

PIVOVARSKÁ RESTAURACE
s tradiční kuchyní

⨳01

ZAČÁTEK PROHLÍDKY

Prohlídku začínáme v našem návštěvnickém centru na nádvoří vpravo, kde se dříve nacházela lahvárna pivovaru. Přivítá vás průvodce, který vám krátce představí místo a seznámí vás s prohlídkou. Na začátek vás čeká ještě krátká videoprojekce o historii černokosteleckého pivovaru a o záchraně exponátů a technologií ze zrušených pivovarů.

fotogalerie

⨳02

SLADOVNA VELKÉ HUMNO

První část naší pivovarské expozice vás čeká ve sladovně. Představíme vám proces sladování a technologie, které se ke klíčení sladu používaly. Prohlédnete si naše pivovarské vozíky, sladovnické náčiní, mechanizaci sladování a nádrž na vlhčení zrna, tzv. náduvník.

fotogalerie

⨳03

SLADOVNA MALÉ HUMNO

V prostoru našeho menšího humna dostanete možnost prohlédnout si dva důležité sladovnické exponáty. Prvním z nich je pozdně renesanční kamenný náduvník ze zbouraného pivovaru v Červeném Záhoří, druhým je vzduchový pístový kompresor, který sloužil k provzdušňování máčeného ječmene.

fotogalerie

⨳04

SCHODIŠTĚ SLADOVNY

Schodiště naší sladovny vám nabídne možnost seznámit se s transportní technologií sladu v pivovaru a prohlédnout si náš sto let starý, stále funkční fukar značky Alois Gracias z Brna-Žabovřesk.

fotogalerie

⨳05

SLADOVNICKÝ HVOZD

Ve sladovnickém hvozdu si blíže představíme proces hvozdění ječmene a dozvíte se, co to jsou pivovarské svině. Také vám ukážeme naše funkční historické odkličovací stroje na slad, tzv. odkličovačky.

fotogalerie

⨳06

PŮDA

Naší pivovarskou půdou vás provede cesta ze sladovny do prostoru nad varnou. Po trase uvidíte několik drobných exponátů souvisejících s výrobou sladu a vařením mladiny.

fotogalerie

⨳07

NADVARNÍ

V prostoru nad varnou se nacházejí pivovarské technologie, které většinou bezprostředně předchází vaření mladiny. Uvidíte zde šroťák na slad, elevátor pro transport sladu a předehřívač vody. Vystavujeme zde ale také funkční čističky na ječmen, které sloužily při příjmu zrna ke sladování.

fotogalerie

⨳08

STROJOVNA UMĚLÉHO CHLAZENÍ

Strojovna umělého chlazení hostí dva velké stroje, které sloužily v chladovém hospodářství pivovaru. Tím hlavním je obří čpavkový chladicí kompresor vyrobený firmou Českomoravská Kolben & Daněk v roce 1936.

fotogalerie

⨳09

PODVARNÍ

V podvarní naší pivovarské varny vám blíže představíme technologii čerpadel a exponát kompresoru Bosch, vyrobený firmou Linde s motorem z plzeňské Škodovky, zachráněný v roce 2004.

fotogalerie

⨳10

KOTELNA A PARNÍ STROJ

Zde vám představíme náš jedinečný varní kotel na přímý otop dřevem a stroj na páru umístěný v prostoru kotelny pod varnou. Dozvíte se také něco o energetické a surovinové náročnosti vaření piva v minulosti.

fotogalerie

⨳11

VARNA

Ukážeme vám srdce našeho pivovaru - varnu, postavenou společně s původním pivovarem v letech 1839-1841 a zásadně modernizovanou v období první republiky. Její vyjímečnost spočívá v tom, že se zde zachoval přímý otop dřevem. Velikost varny v kombinaci s touto technologií drží světový unikát. Seznámíme vás také s ostatními prvky varny a představíme náš pivovarský zvon.

fotogalerie

⨳12

CHMELÁRNA

Představíme vám naši místnost na skladování chmele a dozvíte se něco o používání chmele v pivovarnictví.

fotogalerie

⨳13

CHLADICÍ ŠTOKY

Společně navštívíme náš velkorysý prostor s chladicími štoky, kde začíná cesta chlazení čerstvé várky piva. Naše sodovkárna a několik exponátů stáčecích zařízení vám představí způsoby plnění, transmisní aparát pak technologii rozvodu strojní síly pivovarem.

fotogalerie

⨳14

SPRCHOVÝ APARÁT

Tato místnost pivovaru je věnována jednomu výjimečnému exponátu, zachovalému funkčnímu sprchovému chladiči na dochlazování mladiny ze štoků. Zachránili jsme jej z pivovaru v Nové Pace v roce 2002.

fotogalerie

⨳15

VZDUCHOVÉ KOMPRESORY

Ukážeme vám sestavu funkčních vzduchových kompresorů s vlastním rozvaděčem. Uvidíte výtah vrátek a původní transmise, které jsou napojené na starší rozvody od parního stroje.

fotogalerie

⨳16

SPILKA

Na naší spilce vás seznámíme s technologií kvašení piva. Zjistíte, jak probíhalo kvašení, co to bylo zákvasné vajíčko, jak fungovaly kádě a jak se chladilo s pomocí plováků na led a tzv. ajskosny.

fotogalerie

⨳17

SKLEPY

V našich pivovarských sklepích vás seznámíme s tím, jak probíhalo ležení a zrání piva, a jak v pivovaru dříve fungovala technologie chlazení pomocí ledování. Čeká vás zde, mimo jiné, ochutnávka černokosteleckého piva z našeho minipivovaru.

fotogalerie

⨳18

PIVOVARSKÝ DVŮR

Na našem pivovarském dvoře uvidíte bednárnu a seznámíme vás s bednářským řemeslem a výrobou pivovarských sudů. Navštívíme společně výjimečnou dominantu našeho pivovarského dvora, žentourový mlýn, a uvidíte expozici funkčního elevátoru na led.

fotogalerie